• Litteratur
  • Erik Eje Almqvist - journalist, författare och sakprosaberättare

Erik Eje Almqvist - journalist, författare och sakprosaberättare

Isidor Lindgren 18 juli 2026
Erik Eje Almqvist sitter på en trästol med en hammare i handen, omgiven av trämaterial.

Innehållsförteckning

Erik Eje Almqvist är en av de svenska kulturprofiler som blir mest intressanta när man ser hela banan: journalist, författare, redaktör och sakprosaberättare. Han rör sig mellan reportage, mat, design och hantverk, och det gör att hans namn dyker upp i både litterära och mer praktiska sammanhang. Jag går igenom vem han är, vilka böcker som betyder mest och varför han är relevant för den som vill förstå svensk kulturjournalistik i 2026.

Snabb bild av hans profil

  • Han är främst journalist och författare, inte romanförfattare i klassisk mening.
  • Han var med och startade Filter 2008 och har arbetat där som reporter och chefredaktör.
  • Han har också varit redaktör för Bokmässans seminarieprogram sedan 2022.
  • Två centrala böcker är Köpenhamn för foodisar och Hammare & spik.
  • Hans bakgrund i litteraturvetenskap, journalistik och möbelsnickeri förklarar mycket av bredden i hans texter.

Vem är Erik Eje Almqvist egentligen

Det korta svaret är att han är journalist med författarbakgrund, men det enkla svaret gör honom nästan mindre intressant än han faktiskt är. Hos Natur & Kultur presenteras han som frilansjournalist, och i hans eget cv framgår att han har byggt en karriär som sträcker sig från Magasinet Filter till Bokmässans seminarieprogram. Det är en bana som säger ganska mycket om hans ton: han arbetar nära verkliga ämnen, men med ett tydligt redaktionellt formspråk.

Det är också viktigt att inte blanda ihop honom med politikern med samma efternamn. Här handlar det i stället om en skribent som har gjort sig känd genom fördjupande journalistik, kulturprogram och böcker som ligger nära sakprosan. Jag tycker att det är just den kombinationen som gör honom lätt att missa i en snabb sökning, men värd att lära känna på riktigt. 2009 utsågs han till Årets Journalist, och flera texter har översatts och publicerats i danska, tyska och franska medier.

Från journalistik till författarskap

Hans utbildningsväg är ovanligt bred: journalistik vid JMG i Göteborg, litteraturvetenskap A och B, franska i Paris och senare möbelsnickeri i Köpenhamn. För mig är det inte ett spretigt cv utan en rätt tydlig karta. Litteraturstudierna ger språk- och formmedvetenhet, journalistiken ger metod och researchvana, och snickeriet gör honom ovanligt konkret i sättet att tänka kring form och funktion.

Den här blandningen märks i hur han skriver om ämnen som annars lätt blir torra. När någon med litterär blick också kan hantverk och praktisk produktion blir resultatet ofta text som både förklarar och förkroppsligar. Jag läser det som ett slags redaktionellt hantverk: inte bara att samla fakta, utan att bygga en berättelse som håller ihop.

Böckerna som visar hans register

Om man vill förstå hans författarskap snabbt är det klokast att börja med böckerna. De visar att han inte skriver för att fylla en genrehylla, utan för att undersöka konkreta miljöer och idéer. Sakprosa betyder här texter som utgår från verkliga personer, platser och processer, inte uppdiktad handling.

Bok Utgivning Typ Vad den säger om honom
Köpenhamn för foodisar 2018 Guidebok och reportageinriktad sakprosa Visar hans blick för stad, mat och miljöer där detaljerna bär läsningen framåt.
Hammare & spik 2020 Design- och hantverksbok Visar hur han översätter idéhistoria och formtänkande till något praktiskt och användbart.

Det jag gillar med just de här två titlarna är att de visar två olika sidor av samma hållning. Den ena boken rör sig i det urbana och kulinariska, den andra i det materiella och formmässiga. Tillsammans ger de en rätt tydlig bild av en författare som är mer intresserad av hur världen fungerar än av att uppfinna en helt ny fiktion. Det gör honom särskilt relevant för läsare som uppskattar böcker där idé, miljö och berättelse hänger ihop.

Så låter hans skrivande

Jag skulle beskriva hans stil som undersökande, konkret och berättande. Han verkar ha en tydlig förmåga att hitta en människas eller en miljös kärna och sedan bygga texten runt den i stället för runt abstrakta resonemang. Det är en kvalitet som ofta skiljer stark kulturjournalistik från medelbra kulturjournalistik: man ser vad texten faktiskt handlar om, inte bara vilket ämne den råkar ha.

  • Han arbetar nära fakta, men låter inte texten bli torr.
  • Han väljer ämnen med identitet - mat, krogkultur, film, musik, design och berättelser om människor som gör något på riktigt.
  • Han skriver i ett format som tål fördjupning, vilket passar långt bättre för läsare som vill förstå än för dem som bara vill skrolla vidare.
  • Han har en formkänsla som märks - sannolikt förstärkt av både litteraturstudier och praktisk hantverksbakgrund.

Det här är också orsaken till att hans texter ofta känns mer använda än poserade. De vill något, men utan att ropa det högt. För mig är det en kvalitet som står sig bra i svensk litteratur- och kulturläsning, särskilt när mycket annat blir mer ytskikt än innehåll.

Så läser du honom om du vill förstå profilen snabbt

Om målet är att snabbt få grepp om honom hade jag läst i den här ordningen. Den tar dig från det mest lättillgängliga till det mest avslöjande, utan att du behöver känna till hela bakgrunden i förväg.

  1. Börja med Hammare & spik om du vill se hur han kombinerar idé, form och praktiskt hantverk.
  2. Läs Köpenhamn för foodisar om du är nyfiken på hans blick för plats, stadsliv och matkultur.
  3. Gå vidare till längre reportage för att se hur han arbetar när texten får andas mer och fördjupningen blir tydligare.
  4. Titta på hans roll i kulturprogrammering om du vill förstå hur hans redaktionella erfarenhet påverkar vad han väljer att lyfta fram.

Det här läs-sättet är praktiskt eftersom det inte utgår från att han ska placeras i en enda genre. I stället får du syn på vad som faktiskt är kärnan: en berättare som rör sig ledigt mellan journalistik och litterär sakprosa.

Mellan redaktionen och verkstaden

Hans namn dyker fortfarande upp eftersom han verkar i ett fält där flera kompetenser möts. Han är inte bara skribent, utan också en person som förstår redaktionella sammanhang, publik och programform. I ett kulturliv där många profiler specialiserar sig smalt är just den bredden värdefull.

Det betyder inte att han ska läsas som allt möjligt på en gång. Snarare tvärtom: hans styrka ligger i att han gör ett ganska tydligt arbete av att förklara, fördjupa och förflytta läsaren mellan idéer och miljöer. Om du stöter på hans namn i ett bokprogram eller i en kulturtidskrift är det därför klokt att förvänta sig något välresearchat, formmedvetet och lätt mer intressant än genomsnittlig sakprosa.

För den som vill förstå honom räcker det långt att se honom som en författare i gränslandet mellan reportage, essä och kulturjournalistik. Det är där han blir mest läsbar, och det är där hans namn sannolikt kommer att fortsätta vara relevant även framöver.

Vanliga frågor

Han beskrivs främst som journalist, redaktör och sakprosaberättare, inte som romanförfattare i klassisk mening. Artikeln visar att han arbetar nära verkliga ämnen genom reportage, kulturprogram och böcker som utgår från faktiska miljöer och processer.

Börja med Hammare & spik för att se hur han kopplar ihop idé, form och praktiskt hantverk. Läs sedan Köpenhamn för foodisar om du vill se hans blick för stad, mat och miljöer där detaljerna bär läsningen.

Han har läst journalistik vid JMG i Göteborg, litteraturvetenskap, franska i Paris och senare möbelsnickeri i Köpenhamn. Den kombinationen förklarar mycket av bredden i hans texter: språk- och formkänsla, researchvana och ett ovanligt konkret sätt att tänka kring funktion.

Stilen beskrivs som undersökande, konkret och berättande. Han arbetar nära fakta utan att göra texten torr och väljer ofta ämnen som mat, krogkultur, film, musik, design och människor som gör något på riktigt.

Betygsätt artikeln

Betyg: 0.00 Antal röster: 0

Taggar

sakprosa
kulturjournalistik
design
mat
hantverk
Autor Isidor Lindgren
Isidor Lindgren
Jag heter Isidor Lindgren och har över 15 års erfarenhet inom kultur, konst och populärkultur. Min fascination för dessa ämnen började tidigt, när jag insåg hur djupt de påverkar vårt samhälle och vår identitet. Jag älskar att dyka ner i de olika aspekterna av kulturella fenomen och att utforska hur konst och populärkultur speglar våra liv och värderingar. I mitt skrivande fokuserar jag på att göra komplexa ämnen begripliga och intressanta för läsarna. Jag strävar alltid efter att kontrollera källor och jämföra information för att säkerställa att det jag presenterar är både korrekt och aktuellt. Genom att följa trender och organisera kunskap på ett klart och tydligt sätt hoppas jag kunna hjälpa mina läsare att förstå och uppskatta den rika väv av kultur och konst som omger oss.

Dela inlägget

Skriv en kommentar