• Filmprofiler
  • Kjell Bergqvist - bästa filmerna och serierna att se

Kjell Bergqvist - bästa filmerna och serierna att se

Janne Berg 23 september 2026
Kjell Bergqvist i en dramatisk scen med ett kranium i handen, som påminner om hans roller i filmer och tv-program.

Innehållsförteckning

En kväll vill man kanske ha en varm svensk dramakomedi, en annan gång en mörk kriminalserie. Det finns gott om filmer och tv-program med Kjell Bergqvist, men hans mest intressanta roller visar en större bredd än den barska polisprofilen ofta antyder. Här får du ett genomtänkt urval av filmer, serier och tv-framträdanden, plus en enkel väg in i hans filmografi.

En snabb väg till rätt Kjell Bergqvist-roll

  • Bästa starten: Den bästa sommaren visar hans mest prisbelönta dramatiska sida.
  • För kriminalfans: välj Springfloden, Bäckström eller Beck-filmerna.
  • För humor: Smala Sussie och Bröllopsfotografen är starka val.
  • För familjetittande: Trolltider - legenden om Bergatrollet passar en yngre publik.
  • För äldre svensk tv: upptäck Silvermannen och Rapport till himlen.

Närbild på Kjell Bergqvist, en svensk skådespelare känd för sina roller i filmer och tv-program.

De filmer som bäst visar hans bredd

Kjell Bergqvist har gjort många roller, men jag tycker att några filmer säger mer om hans skådespeleri än resten. De visar hur han kan växla mellan värme, cynism, humor och sårbarhet utan att förlora sin tydliga närvaro.

Film År Roll Varför den är sevärd
Den bästa sommaren 2000 Yngve Johansson En varm och vemodig dramakomedi där Bergqvist spelar en sträng men mänsklig barnskötare.
Besökarna 1988 Frank Eriksson En svensk skräckklassiker där han bidrar till filmens vardagliga och obehagliga ton.
Vinterviken 1996 Rolf Ett ungdomsdrama där han spelar John-Johns styvfar i en mer återhållen roll.
Ondskan 2003 Ekengren Ett hårt och laddat drama baserat på Jan Guillous roman.
Smala Sussie 2003 Billy Davidsson Absurd svensk humor där Bergqvist passar perfekt in i Ulf Malmros säregna universum.
Bröllopsfotografen 2009 Jonny Björk En komedi med mörkare undertoner och en roll som gav honom en Guldbagge för bästa manliga biroll.
Monica Z 2013 Bengt, Monicas pappa Ett musikaliskt biografiskt drama där han spelar med stor enkelhet och känslomässig tyngd.
Prästen i paradiset 2015 Krister En lättsam komedi som visar hans förmåga att bära en mer publikvänlig huvudroll.

Den bästa sommaren är fortfarande mitt förstahandsval för den som vill förstå varför Bergqvist blivit så uppskattad. Rollen som Yngve Johansson är hård på ytan, men filmen låter långsamt hans omtanke komma fram. För insatsen belönades han med Guldbaggen för bästa manliga huvudroll, vilket också bekräftas av Guldbaggegalans officiella uppgifter.

Den som hellre vill se hans komiska tajming bör börja med Smala Sussie. Där fungerar han inte som filmens enda komiska motor, utan som en del av en hel miljö där dialekter, överdrifter och märkliga personligheter får krocka. Bröllopsfotografen är ett bättre val om du vill ha humor som blandas med socialt vemod.

Serierna där han får bygga mer än en filmbild

I en lång serie hinner en skådespelare visa motsägelser som en film ibland måste skynda förbi. Det är särskilt tydligt i de tv-dramer där Kjell Bergqvist får spela personer som bär på både ilska och nederlag.

Springfloden

I Springfloden spelar han den före detta kriminalkommissarien Tom Stilton, som efter en personlig kris lever som hemlös. Tillsammans med den unga polisstuderanden Olivia Rönning dras han in i ett gammalt mordfall, och serien kombinerar klassisk deckarintrig med frågor om utanförskap och skuld.

Det som gör serien stark är inte bara mysteriet. Bergqvist låter Stilton vara sliten, vresig och ibland svår att tycka om, men samtidigt finns en tydlig moralisk kärna kvar. Serien bygger på Rolf och Cilla Börjlinds romaner och blev en av hans mest profilerade tv-roller.

30 grader i februari

I 30 grader i februari spelar han Bengt, en rullstolsburen och bitter man som flyttar till Thailand tillsammans med sin hustru Majlis. Det är en betydligt mörkare roll än många förknippar med honom, eftersom serien undersöker hur besvikelse och maktlöshet kan förvandlas till grymhet.

Jag tycker att detta är en av hans mest obekväma rolltolkningar. Han försöker inte göra Bengt sympatisk, och just därför känns figuren trovärdig. Serien sändes av SVT och blev uppmärksammad för sitt ensemblebaserade drama om svenskar som försöker börja om i ett annat land.

Bäckström

I Bäckström går Bergqvist in i rollen som Evert Bäckström, den självsäkre och osympatiske kriminalkommissarien från Leif GW Perssons böcker. Figuren är briljant på att lösa brott, men betydligt sämre på att samarbeta med andra människor.

Här använder Bergqvist sin välkända barska energi, men med en tydlig komisk överdrift. Resultatet är en kriminalserie som inte försöker göra huvudpersonen trevlig. För tittare som gillar cyniska hjältar, snabba repliker och klassisk svensk deckarstämning är detta ett självklart val.

Läs också: Triangle of Sadness - vad den tyska repliken säger om filmen

Silvermannen och Rapport till himlen

För den som vill gå längre tillbaka finns Silvermannen från 1996, en märklig thrillerkomedi där han spelar huvudrollen. En minnesförlustdrabbad man dyker upp i ett litet samhälle, och invånarna börjar kalla honom Silvermannen på grund av hans silverfärgade tand.

Rapport till himlen från 1994 är ett annat intressant exempel på hans tidiga tv-arbete. Den blandar drama och övernaturliga inslag och visar en yngre Bergqvist i ett uttryck som är mindre etablerat än i hans senare kriminalroller. SVT:s Öppet arkiv har ibland äldre produktioner tillgängliga, men utbudet kan ändras när visningsrättigheter löper ut.

Beck, poliser och andra kriminalroller

Kriminalgenren har följt Bergqvist genom stora delar av karriären. I filmerna baserade på Sjöwall och Wahlöös Martin Beck-romaner spelar han Lennart Kollberg, bland annat i Roseanna, Polis polis potatismos, Mannen på balkongen, Brandbilen som försvann, Polismördaren och Stockholm Marathon.

Kollberg skiljer sig från Evert Bäckström. Där Bäckström är självisk och teatralisk är Kollberg mer professionell och jordnära. Det är en bra jämförelse för den som vill se hur samma skådespelare kan ge två polisfigurer helt olika temperament.

Han har också spelat poliser och myndighetspersoner i filmer som Ondskan, Studentfesten och Flimmer. Samtidigt är det ett misstag att tro att han bara fungerar i hårda roller. Hans styrka ligger i kontrasten, särskilt när en auktoritär figur plötsligt får visa rädsla, skam eller ömhet.

Tv-program där han visar en annan sida

Utöver dramaproduktionerna har Kjell Bergqvist synts som deltagare eller gäst i flera svenska underhållningsprogram. Där möter publiken ofta en mer spontan och personlig version av honom än den man ser i filmrollerna.

  • På spåret visar honom i ett kunskaps- och tävlingssammanhang där snabbhet och humor spelar stor roll.
  • Stjärnorna på slottet ger mer utrymme åt samtal om karriär, livsval och erfarenheter.
  • Hellenius hörna använder hans raka sätt och rappa repliker i ett mer personligt intervjuformat.
  • Fångarna på fortet placerar honom i en fysisk och lekfull lagmiljö.
  • Renées brygga visar en mjukare samtalssida med fokus på vardag och relationer.
  • Trolltider - legenden om Bergatrollet är en dramatiserad julkalender där han spelar trollet Gorm.

Trolltider - legenden om Bergatrollet är särskilt intressant eftersom den riktar sig till familjepublik. I stället för polis eller cynisk vuxen spelar Bergqvist ett sagoväsen, vilket påminner om att hans röst och fysiska uttryck fungerar även i en mer fantasifull berättelse. SVT:s rollista anger honom som Gorm i julkalendern från 2023.

Vilken titel ska du börja med

Jag skulle välja första titel efter vilken sida av skådespelaren du vill upptäcka. Det ger en bättre introduktion än att börja kronologiskt med hans tidigaste produktioner.

Om du vill ha Börja med Det du får
Värme och känslor Den bästa sommaren En mänsklig dramakomedi med hans mest hyllade huvudroll.
Svensk humor Smala Sussie Absurd landsbygdskomik och en mer lekfull Bergqvist.
Modern kriminalserie Springfloden Ett mörkt mysterium med en trasig men intelligent huvudfigur.
Hårdare drama Ondskan En allvarlig film där hans auktoritet får en hotfull ton.
Familj och fantasy Trolltider - legenden om Bergatrollet En lättillgänglig roll som fungerar för flera generationer.

För en kort tittarkväll fungerar en kombination av Den bästa sommaren, Smala Sussie och Springfloden bäst. Tillsammans visar de tre tydliga lägen: den varma berättaren, den komiska karaktärsskådespelaren och den mörka dramatiska huvudrollen.

Tre roller räcker för att förstå hans storlek

Kjell Bergqvists filmografi är omfattande, men du behöver inte se allt för att få en tydlig bild av hans betydelse i svensk populärkultur. Börja med Den bästa sommaren för känslorna, fortsätt med Springfloden för tv-dramat och välj Smala Sussie när du vill se hans humor.

Det är också den kombinationen jag återkommer till när någon frågar varför han blivit en så igenkännbar svensk filmprofil. Han spelar ofta människor med hårda kanter, men de bästa rollerna låter oss ana vad som finns bakom dem. Det är där hans mest minnesvärda ögonblick uppstår, i skiftet mellan den kaxiga repliken och den oväntade mänskligheten.

Vanliga frågor

Den bästa sommaren visar hans varma och dramatiska sida, medan Smala Sussie lyfter fram hans komiska tajming. Bröllopsfotografen kombinerar humor med socialt vemod, och Monica Z visar hans känslomässiga tyngd i ett biografiskt drama.

Springfloden är ett bra val om du vill se honom som den slitne före detta kriminalkommissarien Tom Stilton. I Bäckström spelar han den självsäkre och osympatiske Evert Bäckström, medan Beck-filmerna visar honom som den mer professionella och jordnära polisen Lennart Kollberg.

På spåret visar hans snabbhet och humor, medan Stjärnorna på slottet, Hellenius hörna och Renées brygga ger mer utrymme åt samtal och personliga erfarenheter. I Fångarna på fortet syns han i en lekfull lagmiljö, och i Trolltider - legenden om Bergatrollet spelar han trollet Gorm.

Välj Den bästa sommaren för värme och känslor, Smala Sussie för svensk humor eller Springfloden för ett mörkt kriminaldrama. För familjetittande passar Trolltider - legenden om Bergatrollet, medan Ondskan ger ett hårdare och mer allvarligt drama.

Betygsätt artikeln

Betyg: 0.00 Antal röster: 0

Taggar

kjell bergqvist
svenska filmer
kriminalserier
dramakomedier
Autor Janne Berg
Janne Berg
Jag heter Janne Berg och har över 11 års erfarenhet inom kultur, konst och populärkultur. Min fascination för dessa ämnen började tidigt, när jag insåg hur konst och kultur speglar samhällets förändringar och påverkar våra liv. Jag skriver för att utforska dessa sammanhang och hjälpa läsare att förstå komplexa fenomen på ett enkelt och tillgängligt sätt. I mina texter fokuserar jag på att granska och analysera aktuella trender, samt att jämföra olika perspektiv inom kulturen. Jag lägger stor vikt vid att alltid kontrollera mina källor och presentera information på ett klart och begripligt sätt. Mitt mål är att erbjuda läsarna användbar, korrekt och uppdaterad information som inspirerar till vidare reflektion och diskussion.

Dela inlägget

Skriv en kommentar